Z początkiem czerwca 2023 r. dla mieszkańców został wyłożony projekt nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Warszawy. Plany można obejrzeć na stronie internetowej miasta, jak również zostały wydrukowane w powiększeniu i są rozwieszone w budynku Zodiak (znajduje się przy ul. Chmielnej, na tyłach domów „Centrum”). Wszelkie uwagi i pytania można składać w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy Al. Jerozolimskich 44, w terminie do 29.09.2023 r.
Założeniem planu jest uporządkowanie terenów miasta, zapewnienie każdemu mieszkańcowi dostęp do niezbędnej infrastruktury, w tym środki transportu publicznego, oświatę ale też kulturę i rozrywkę. Jednocześnie nacisk kładzie na warunki klimatyczne, m.in. obniżenie temperatury w centrum miasta, wyprowadzenie ruchu kołowego samochodów prywatnych poza centrum.
Kierunek jest bardzo słuszny, jako ekolog z zamiłowania, ale także osoba mieszkająca w centrum miasta, jestem za wieloma propozycjami całym sercem. Natomiast materiał od samego początku wzbudza bardzo wiele kontrowersji i komentarzy, bowiem projekt Studium w niektórych miejscach jest sprzeczny z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego, czy wręcz uderza w prawa własności niektórych właścicieli gruntów. Dlatego wiele komentarzy dotyczy sprzeczności obecnych inwestycji, już zabudowanych gruntów, z tym co miałoby obowiązywać w najbliższej przyszłości.
Studium ma być kompatybilne z lokalnymi planami. Zgodnie z nowym prawodawstwem nastąpi zmiana, bowiem w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane na podstawie planu ogólnego. Dlatego warto zainteresować się tematem, tego co będzie w przyszłości w Państwa okolicy.
Więcej informacji znajduje się na stronie Miasta Stołecznego Warszawy.
https://architektura.um.warszawa.pl/-/dokument-projektu-studium-materialy1
Ponadto, w Urzędzie Miasta St. Warszawy, w budynku przy Al. Jerozolimskich 44 (na piętrze -1), wyłożone zostały projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla:
- południowej części Targówka Mieszkaniowego – konsultacje trwają do 21 lipca br.
- Żerania Wschodniego w rejonie ul. Annopol
- Białołęki, Wiśniewo, rejon ul. Kołacińskiej – konsultacje potrwają do 18 lipca br.
- rejonu Cypla Czerniakowskiego i Kanału Piaseczyńskiego – konsultacje potrwają do 17 lipca br.
- Placu Grzybowskiego – konsultacje kończą się już 29 czerwca br.
- rejonu Cytadeli Warszawskiej – konsultacje trwały do 27 czerwca br.
- północnej strony ulicy Filipiny Płaskowickiej – konsultacje trwały do 13 marca br.
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Kępy Tarchomińskiej (Białołęka), ulicy Chłopickiego (Praga Południe)
Zachęcam do czynnego udziału i zainteresowania się planami, bo dzięki temu wspólnie tworzymy nasze miasto. Renata Jeruszka